KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 12409579
*
nr 1240 9579
Theddy Skog
(1908-1948), Sverige
Etsning, Slussen, Gamla Katarinahissen. Motivet: 22x30 ca
Theddy Skog, pseudonym för Jean Thedodor Skoglund. Född 1908 i Stockholm, död 1948, svensk målare, skulptör och grafiker.
Utrop:
300 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 mars 2019
kl 20:01:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/3 12:17:16
1
Vinnande bud
11/3 19:45:01
2
150 kr
11/3 19:45:01
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Theddy Skog
Theddy Skog, pseudonym för Jean Thedodor Skoglund. Född 1908 i Stockholm, död 1948, svensk målare, skulptör och grafiker.
Läs mer om Theddy Skog
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar gamla katarinahissen grafik jean skoglund slussen slussenmotiv stockholm stockholmiana stockholmsmotiv sverige södermalm södermalmsmotiv theddy skog
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:28
-
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:33
-
6053 Etsning
Pål Svensson. Signerad, numrerad 22/40. Bladets må..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:19
-
6006 Etsning
Pelle Havne (1893-1935), Hästar. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:10
-
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:05
-
6572 Kopparstick
Kolorerat, ”Gross-Horn”, 1800-tal. Bildmått: 29x34..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:57
*
Theddy Skog
Theddy Skog, pseudonym för Jean Thedodor Skoglund. Född 1908 i Stockholm, död 1948, svensk målare, skulptör och grafiker.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Theddy Skog
nr 1240 9579
Theddy Skog
(1908-1948), Sverige
Etsning, Slussen, Gamla Katarinahissen. Motivet: 22x30 ca
Theddy Skog, pseudonym för Jean Thedodor Skoglund. Född 1908 i Stockholm, död 1948, svensk målare, skulptör och grafiker.
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 11 mars 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 7/3 12:17:16 | 1 | Vinnande bud |
| 11/3 19:45:01 | 2 | 150 kr |
| 11/3 19:45:01 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Theddy Skog
Theddy Skog, pseudonym för Jean Thedodor Skoglund. Född 1908 i Stockholm, död 1948, svensk målare, skulptör och grafiker.Läs mer om Theddy Skog
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar gamla katarinahissen grafik jean skoglund slussen slussenmotiv stockholm stockholmiana stockholmsmotiv sverige södermalm södermalmsmotiv theddy skog
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:28 -
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:33 -
6053 Etsning
Pål Svensson. Signerad, numrerad 22/40. Bladets må..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:19
-
6006 Etsning
Pelle Havne (1893-1935), Hästar. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:10 -
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:05 -
6572 Kopparstick
Kolorerat, ”Gross-Horn”, 1800-tal. Bildmått: 29x34..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:57



